Zónování pozemku
Prvky zahrady umisťujeme do zón podle toho, jak často a jakým způsobem jsou využívány. Zónováním pozemku nám pomůže najít vhodné místo pro každý prvek ve vztahu k jeho užívání a obsluze. Můžeme si tak lépe uvědomit jejich ideální rozmístění z pohledu člověka.
Pro pochopení tohoto konceptu se zóny nejčastěji znázorňují jako soustředné kruhy od centra – obytného prostoru, domu. Zóny však nejsou rozmístěny rovnoměrně jako prstence, mají tvar podle prvků samotných a možností místa – jsou podřízené sektorům a práci s živly, respektive z nich vycházejí. Na jednotlivých návrzích tedy mohou vypadat na značně odlišně.
Koncept zón
Dobrý design by měl prvky pospojovat tak, aby měli návaznost na sebe. Nejnavštěvovanější prvky byly co nejblíže domu, vše bylo tak nějak „po ruce“ a nebylo potřeba chodit daleko pro věci, které potřebujeme často.
Samotná poloha by měla být taková, abychom prvek využívali dlouhodobě s lehkostí – aby pro nás jeho vzdálenost nebyla překážkou.
Na pozemku vytvoříme několik zón, do kterých rozmístíme prvky podle toho, jak často je budeme navštěvovat a kolik údržby vyžadují.
Malý pozemek bude většinou celý zóna 1. Vetší pozemky zóna 1, 2 a kousek 5. Velké pozemky 1, 2, 4 a 5 a ty největší statky budou využívat všech 5 zón.
A jaké jsou ideální vzdálenosti?
Například pokud nám bude ranní rosa překážet v tom, abychom šli utrhnout čerstvou zeleninu na záhonek při přípravě snídaně, nebo pokud si během chladného dne musím brát mikinu na cestu do skleníku, je vzdálenost moc velká.
Vhodné umístění kompostu a skladovací plochy vůči záhonkům tak, abychom zbytečně nevozili materiál tam a zpět, případně aby bylo možné dojet ke kompostu a záhonům s balíky slámy, štěpkou.. Jedná se o kubíky materiálu ročně, které můžou být dobrým desingem pohodlné a snadné, nebo naopak plné dřiny.
Uplatnění konceptů zón v praxi viz. Zóny, sektory a základní koncept zahrady
Zóna 0 – Stálá přítomnost
Tato zóna představuje vnitřní prostor domu. Může zahrnovat i terasu.
Zóna 1 – Intenzivní péče
Místa, kde se pohybujeme nejčastěji a vyžadují častou údržbu. Je to prostor před domem a po jeho krajích a také přístupová cesta od hranice pozemku k domu.
Prvky zóny 1:
Jezírko, bylinky, záhonky, skleník, domek, garáž s nářadím a začátek jedlého lesa. Udržovaný okrasný záhon kolem přítupové cesty do domu. Místo pro odpočinek před domem.
Zóna 2 – Běžný pohyb
Tato zóna již funguje více soběstačně, stále je zapotřebí naše přítomnost, ale mnohem méně než v zóně 1.
Prvky zóny 2:
Je zde jedlý les, může to být málo navštěvovaná severní strana domu, místa pro drobná zvířata, zahradní stavby pro odpočinek. Políčka nebo záhony, kde se sklízí vše najednou, dýně, hrášek, brambory, kukuřice, obilniny..
Zóna 3 – Farmářská zóna
Produkce určená na prodej. Také zde mohou růst velké stromy, ořešáky, kaštany nebo třeba cukrové javory.
Prvky zóny 3:
Je to místo pro sad, který by vyžadoval minimální údržbu a snadnou sklizeň. Pastviny pro chov hospodářských zvířat. Vodní plochy pro chov ryb, včelíny a větší pole.
Zóna 4 – Minimální péče
V zóně 3 je vyžadovaná ještě nějaká práce, v zóně 4, pokud nebudeme chtít, nemusíme zde dlouhodobě vůbec nic dělat.
Prvky zóny 4:
Může zde být remízek, vysoký les, stromy pro kopicování, neudržované přírodní jezírko, divoce rostoucí byliny a místo pro bytí sám se sebou.
Zóna 5 – Divočina
Kus pozemku, který je navrácen přírodě a plně ponechán v jejích rukou bez jakéhokoli zasahování. Zóna slouží jako ukrýt pro živočichy a prostor pro přírodní sukcesi. Je místem k pozorování a rozjímání