Typy skleníků
Najdeš zde přehled o různých typech skleníků: od nejmenších mini skleníčku za okno, přes běžné skleníky různých tvaru až po velké farmářské skleníky a jiné speciální skleníky, které se snaží s různou logikou co nejlépe hospodařit s teplem.
Mini skleníčky
Pařeniště
Regálové
Se sedlovou střechou
Obloukové
Kopule
Skleníky ve tvaru kopule, mají dobrý poměr mezi povrchem pláště a vnitřním prostorem, umí tedy lépe uchovat teplo. Tvar kopule umožnuje sluneční paprskům, aby v každou chvílí na nějakém místě mohli dopadat pod kolmým úhlem. Vnitřní upořádání skleníku ve tvaru kruhu může být prostorově velmi efektivní.
Farmářské
Ke zdi
Jako součást domu
Zapuštěné do svahu a podzemní
Pasivní, nebo solární
Skleníky, které se snaží v maximální možné míře hospodařit se světlem a teplem. Pracují se sklonem střechy, aby v kritickém období sluneční paprsky dopadali pod co nejkolmějším uhlem a poskytovali tak co nejvíce tepla a světla. Mohou být zapuštěné v zemi, mají důkladně izolované základy, využívají zemních výměníku, řízeného větrání, rekuperace, akumulačních materiálu, kvalitní izolované konstrukce pouze s jižním oknem, mají velmi izolovanou severní stěnu, kde jsou často umístěny další akumulační prvky, Trombeho stěna atd..
Mohou být buď zcela pasivní bez přívodu energie, nebo mohou být poháněné elektrickou energií s velmi sofistikovaným a automatizovaným vybavením pro udržování požadované teploty s minimálními provozními náklady.
Čínské
Jsou druhem pasivních skleníku, jejich tvar a způsob fungování je velmi rozšířen v Číně, odkud se rozšířil do zbytku světa a je tak samovolně označován jako čínský skleník.
Skleníky jsou typické tím, že mají velmi dlouhou jižní stěnu pod malým úhlem, mívají někdy dvě vrstvy polykarbonátu a využívají termoizolační venkovní rolety.