Typy skleníků

Najdeš zde přehled o různých typech skleníků: od nejmenších mini skleníčku za okno, přes běžné skleníky různých tvaru až po velké farmářské skleníky a jiné speciální skleníky, které se snaží s různou logikou co nejlépe hospodařit s teplem.

Mini skleníčky

Miniskleníčky třeba pro bylinky, nebo předpěstování sazeniček. Mohou být snadno umístěné kdekoli, ať už za okno a nebo do velkého skleníku.

Pařeniště

Pro rychlení a pěstování salátu a jiné zeleniny, které nevadí pokles teplot pod 0°C. Můžeme pak sklízet již z časného jara. Pařeniště také může být umístěno ve skleníku pro vytvoření dvojitého skleníkového efektu.

Regálové

Malé skleníky na balkon, nebo na terasu. Skleníky jsou o velikosti skříňky, nebo skříně, slouží pouze pro rostliny a nelze do nich vstoupit.

Se sedlovou střechou

Klasický tvar skleníku všech možných velikostí. 

Obloukové

Skleníky, které se snaží jednoduchým způsobe využít co nejvíce slunečního světla. Tvar oblouků může být různý, u skleněných variant bude oblou přizpůsoben neohebnosti skla. 

Kopule

Skleníky ve tvaru kopule, mají dobrý poměr mezi povrchem pláště a vnitřním prostorem, umí tedy lépe uchovat teplo. Tvar kopule umožnuje sluneční paprskům, aby v každou chvílí na nějakém místě mohli dopadat pod kolmým úhlem. Vnitřní upořádání skleníku ve tvaru kruhu může být prostorově velmi efektivní.  

Farmářské

Velké skleníky s bytelnou konstrukcí a zajímavou cenou, vhled ke své velikosti.

Ke zdi

Skleníky využívající teplo domu, nebo akumulační kapacity zdi.

Jako součást domu

Využití tepla skleníku k ohřívání domu a tepla domu k nočnímu ohřívání skleníku. Skleník také slouží jako tepelná izolace domu. 

Se stejnou logikou pak může být skleník umístěn i na střeše domu.

Zapuštěné do svahu a podzemní

Skleníky, které jsou zapuštěny ve svahu, nebo jsou částečně v zemi a využívají přirozené teplo země a její izolační schopnosti k zachování stále teploty. 

Pasivní, nebo solární

Skleníky, které se snaží v maximální možné míře hospodařit se světlem a teplem. Pracují se sklonem střechy, aby v kritickém období sluneční paprsky dopadali pod co nejkolmějším uhlem a poskytovali tak co nejvíce tepla a světla. Mohou být zapuštěné v zemi, mají důkladně izolované základy, využívají zemních výměníku, řízeného větrání, rekuperace, akumulačních materiálu, kvalitní izolované konstrukce pouze s jižním oknem, mají velmi izolovanou severní stěnu, kde jsou často umístěny další akumulační prvky, Trombeho stěna atd..

Mohou být buď zcela pasivní bez přívodu energie, nebo mohou být poháněné elektrickou energií s  velmi sofistikovaným a automatizovaným vybavením pro udržování požadované teploty s minimálními provozními náklady.

Čínské

Jsou druhem pasivních skleníku, jejich tvar a způsob fungování je velmi rozšířen v Číně, odkud se rozšířil do zbytku světa a je tak samovolně označován jako čínský skleník.

Skleníky jsou typické tím, že mají velmi dlouhou jižní stěnu pod malým úhlem, mívají někdy dvě vrstvy polykarbonátu a využívají termoizolační venkovní rolety.

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.