Prvky zahrady
Základní stavební kameny, s kterými budeme pracovat a následně je skládat do většího a funkčního celku.
Pěstitelské plochy

Záhonky
Místo s vysokou intenzitou – na relativně malém prostoru vzniká velké část produkce. Vyžadují nejintenzivnější přístup. Je zde velký prostor a potenciál pro vytrvalou zeleninu, která pak směřuje k „bezúdržbovosti“.

Guild
Uskupení keřů, lián a trvalek kolem ovocného stromu takovým způsobem, aby byly využita všechna rostlinné patra, navzájem se podporovali, nesli bohatou úrodu a nevyžadovali údržbu.

Jedlý les
Spojováním guildů vzniká jedlý les. Na větším prostoru vzniká velká produkce, která vyžaduje minimální péči. Toto místo tak trochu popírá staré přísloví „bez práce nejsou koláče“:)
Viz. Jedlý les

Les
Les může jen tak být. Může to být vzrostlý les jako zdroj dřeva, remízek, malý kopicovací lesík, posvátný hájek s místem pro relaxaci, nebo třeba uskupení stromů kolem ohniště.
Aby byl les lesem a mohl být považován za lesní ekosystém, měl by mít alespoň 500m2.

Skleník
Slouží pro prodloužení sezóny a k předpěstování sazenic. Případně k pěstování teplomilnějších rostlin, nebo přezimování těch choulostivějších, pro které často stačí pouze nevytápěný skleník.
Vše o skleníku viz. Skleník
Funkční prvky

Plošný mulč
Zamezení růstu nežádoucích rostlin, zvýšění zádrže vláhy a zkvalitnnění půdy.
Viz. Příprava místa

Kompost
Důležité místo, kde probíhá přeměna „odpadů“ na úrodný humus pro naše pěstitelské plochy. Vše o kompostu a kompostování. Viz. Kompost

Cesty a cestičky
Ovlivní, kam se na zahradě dostaneme a kam ne a jejich velikost určí, zda to bude údržbová cestička, jestli po ní bude snadný pohyb s kolečkem plným materiálu, nebo zda se dostaneme s traktorem nebo vozík ke kompostu a odkládacím plochám.
Při jejich vyvýšení cestičky také mohou složit pro zachytávání vody na konkrétních místech nebo její svádění.

Ohraničení místa
Je zde několik způsobů jakým začlenit pozemek do okolí, ideální řešení bude zálež zejména na záměru, který budeme sledovat. Můžeme chtít mít otevřený vstup do krajiny, nebo naopak oddělení pozemku či jeho části jedlým živým plotem, ochránění větrolamem, nebo zamezení pohybu zvěře rychlým a snadným oplocením.
Voda

Vodní plochy
Koupací biotop, jezírko pro zachytávání dešťové vody nebo pro chov ryb, zavsakovací jezírko, které může sezóně vysychat.
Viz Práce s živly


Flowformy
Uměla kaskáda pro protékání vody napodobující přirozené víření potoku. Voda se tím čistí, prokysličuje a „nabíjí“.

Kořenová čistička
Využití filtračních a čisticích vlastností kořenů rákosu, dřevěného uhlí a štěrku v kaskádě několika nádržek. Podle velikosti a umístění může být použita buď pro veškerou odpadní vodu nebo pro vodu šedou.
Viz Práce s živly
Louka, bylinky a trvalky




Trvalková školka
Záhon nebo místo vyčleněné na rozmnožování vysetých nebo koupené trvalek.
Prvky, které místo "oživí"

Místo pro odpočinek
Volné místo zejména před domem, kde můžeme ležet, jíst, hrát si s dětmi, pracovat, odpočívat, být s návštěvou.. Další místo nebo místa mohou být rozmístěna různě po pozemku
Ohniště
Asi většina z nás rada pozoruje plápolající plamínky pod hvězdnou oblohou..

Kameny
Jak velké solitéry, tak kamenné zdi, zídky nebo násypy a to nejen pro krásu, ale i pro akumulaci tepla.
Viz Práce s živly

Zahradní stavby
Sklípky na uskladnění ovoce a zeleniny, garáž, dílna, zahradní a dětské domky, dřevník, altán, venkovní kuchyně a další.