Příprava místa

Jak rozvrhnout přípravu místu, s čím začít, co si připravit, a jaké je vhodné období pro jednotlivé činnosti.

Plošné mulčování, mineralizace a dotování pozemku biomateriálem z venku.

Práce v souladu s přírodními cykly

Pokud budeme respektovat stav, v jakém se nachází pozemek, můžeme si tím ušetřit spoustu práce, energie a času. 

Každé roční období přeje nějaké činnosti a pro jiné zase není moc vhodné.

Jaro jako čas první jemné interakce se zahradou po zimním spánku a přípravou sazeniček. Ideálně je také časem pro zahájení různých drobnějších staveb, které nepotřebují ke svému vzniku zajíždění techniky.

Léto je vhodné období zásadních příprav. Přes léto je půda proschlá a tvrdá, pohyb drobné techniky (bobek, dumper, bagřík), nebo opakované zajíždění autem s přívěsem nebude způsobovat poničení ani rozježdění.

Léto je ideální dobou pro nahromadění materiálu na konkrétní místa. Také je vhodnou dobou pro výkopové práce technikou. Například záhonů, pokud je budeme hlubině zúrodňovat a nebo pro hloubení velkých jam pro sázení stromů. Letní vysoké teploty nejsou pro práci s technikou na překážku.

Podzim naopak přeje ruční fyzicky náročnější práci a tato činnost je v podzimních teplotách příjemná. Ideální čas pro finální drobné úpravy. Když začne vydatněji pršet, půda je krásně poddajná pro rýč. Drobnější jamky na keře a byliny se kopou téměř samy. Pohyb po zahradě pak přeje pouze kolečku, cokoli těžšího by na zahradě již udělalo paseku. Podzim je pak ideální časem pro výsadbu keřů a stromů.       

Zima je čas odpočinku a spánku. Nám zase poskytuje ideální čas pro ohlédnutí za uplynulou sezónou a dává prostor pro vznik nových nápadů. Je to také ideálním obdobím, kdy tyto nápady mohou získávat konkrétnější formy třeba na plánovacím papíru. 

Materiál pro nastartování místa

Ze začátku, několik let, tvoříme ekosystém, obnáší to nejen úpravu místa, ale také dopravení značného množství biomateriálu na pozemek. Tato surovina je většinou považována za „odpad“, nebo není příliš ceněná a tak není těžké jí sehnat ve velkých objemech. Místo tak můžeme oživit a „nastartovat“ mnohem rychleji, než kdybychom všechnu práci nechali na přírodě a čekali až si jej vytvoří sama.

Toto počáteční dotování časem odpadne a pozemek se stane nejen soběstačným, ale i produkujícím více, než sám potřebuje po nekonečně dlouhou dobu s minimálními nároky na vše a to i na lidskou.

Velké množství biomateriálu si vyžádají záhony. Výsadba stromů a keřů spotřebuje velké množství kompostu a v případě jejich vyvýšení značné množství další zeminy.

Balíky slámy na plošné mulčování, mulčování jedlého lesa a jedlého živého plotu, uhlíkaté palivo pro kompost, materiál na cestičky, štěpka na mulčování záhonů, atd..

Každý rok spotřebuji 8 takových balíků slámy a cca 3 kubíky štěpky. Pravidelně dostávám trávu a hnůj od sousedů, kterým přiživuji kompost. 

Usnadnění práce - malý vstup, velký výstup

Zejména v této fázi, ale i kdykoli jindy je ideální těžkou práci přenechat technice – kopání a přesuny materiálu, využít služby bagru, nebo malého bagříku, bobku, pásového dumperu, zahradního drážkovače, atd. To, co zabere několik dní tvrdé práce, má technika hotové za pár hodin. 

Akumulátorové nářadí jako nůžky, kosy a další funguje skvěle a odvede velký kus práce za krátkou dobu a ještě v tichosti.

Malým bobek během 2 hodiny rozvozil po zahradě 15t zeminy na přesně určená místa. Práce se dělala v období sucha, takže nedošlo k rozježdění zahrady. Ručně by tato práce trvala několik dnů a enormní množství lidské síly. Pak se může se stát, že při ručním kopaní pátého záhonu nám už nezbyde energie ani chuť tvořit něco dál. Tělo má také své limity a je dobré celou permakulturní filozofii aplikovat nejen na přístup k zahradě, ale i na přístup k sobě. 

Zahradní traktůrek s vozíkem může být obrovským pomocníkem a ušetří nám spoustu práce, ať už na převážení zeminy, kompostu, slámy.. Jeho obrovskou výhodou je, že může jezdit po relativně úzkých cestičkách a díky své váze nerozjezdí pozemek ani když je mokrý.

Terénní úpravy

Jsou to činnosti, které ovlivňují samotný povrch z kterého následně vše roste. Je vhodné těmito činnostmi začít jako s prvními. Může se jednat o velké množství převozů, výkopů, odkládání materiálu a manipulace kolem.

Při těchto činnostech dojde k značnému narušení nejen kopaného povrchu, ale i v jeho širším okolí.. V pozdějších fázích se tyto zásahy mohou stát značně komplikované nebo zcela nereálné.  

Zde jsou zahrnuty veškeré terénní úpravy, jako budování svejlů, jezírek, nádrží na dešťovou vodu, zavsakovacích jam a jiných prohloubenina, nebo vyvýšenin. Ideální je překopaní místo takovým způsobem, aby nevznikla potřeba dovážet/odvážet zeminu na terénní úpravy, nebo tuto potřebu minimalizovat. 

Pokud s němi nemůžeme začít, ale musíme je provádět v pozdější fázi, je vhodné je udělat všechny najednou. Stačí je připravit, i když se k nim dostaneme třeba až za rok nebo dva.

Zahradní stavby

Vhodné je provést přípravy pro zahradní stavby. Kdybychom tuto činnost prováděli později, mohlo by dojít k „vedlejším škodám“, nebo bychom se s větší technikou na daná místa už nemuseli vůbec dostat bez značných zásahů. Zároveň vykopanou zeminu ihned můžeme uplatnit na jiném místě. Mohou to být rovné plochy, nebo terasy různých tvaru pro různé altány, pergoly, sklípek na uskladnění ovoce a zeleniny atd.. Ale i natažení kabelů a trubek pro vodu.

Plošné mulčování

Využívání plošného mulčepro zúrodnění, na místa, kde nechceme, aby rostla tráva, nebo byly z zakryty z jiného důvodu. Můžeme k tomu použít slámu nebo štěpku, případně se k tomu skvěle hodí nepotištěné kartony, které se rozprostřou s přesahem cca 20cm přes sebe, navrství se na ně kompost, hnůj, zelená tráva, nebo se pouze zakryjí slámou/štěpkou.

Takto připravený mulč neproroste nic a po čase úplně rozloží – pokud jej nebudeme doplňovat.

Do mulče z kompostu je možné vysít zelené hnojení, které se na místě zapraví, nebo se zamulčuje.

Zelené hnojení lze vysévat i do slámy, je ale potřeba počítat s tím, že nevzejde všechno, některá semínka propadnou moc hluboko a nevyklíčí.

Mulč používáme kolem záhonů, ze začátku v jedlém lese do guildů, v jedlém živém plotě a všude tam, kde chceme provést novou výsadbu nebo zadržet vodu. Rozklad mulče zároveň vyživuje půdu a zvyšuje její kvalitu. Časem si zahrada začne sama vytvářet přirozenou vrstvu mulče spadaným listím a z odumřelých rostlin. 

Pro výsev louky můžeme na jaře rozprostřít mulč s kartonem na trávníku a příští jaro je možné do takto připravené země vysít osivo květnaté louky, které by se při výsevu do trávníku neuchytilo.

Mineralizace pozemku

Po dokončení terénních úprav můžeme rozsypat po celém pozemku kamennou moučku pro doplnění minerálů do půdy. Jejím levným zdrojem může být nějaký lom.

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.