Principy permakultury

Tři etické zásady a dvanáct permakulturních principů je soubor hodnot, které tvoří základ permakulturního designu – přístupu k tvorbě udržitelných a ekologických systémů. Respektují přírodu a podporují rovnováhu mezi lidmi a přírodou. 

Permakulturní etika

1. Péče o Zemi
Ochrana a podpora životní prostředí, od jednotlivých malých ekosystémů – zahrad, přes velké a rozlehlé plochy až po systémy na planetární úrovni. Péče o Zemi znamená regeneraci a ochranu přírodních zdrojů, jako jsou půda, voda, vzduch a biodiverzita.

2. Péče o Lidi
Permakultura se stará o lidské potřeby – zajištění kvalitní a dostupné potravy, vody, přístřeší, vzdělání a zdraví. Podporuje jak jednotlivce tak i celek. Cílem je vytváření společenských a ekonomických struktur, které jsou spravedlivé, dostupné a zajišťují vysokou kvalitu života.

Permakulturní zásady

3. Spravedlivý Podíl
Zaměření na spravedlivé rozdělení dostupných zdrojů a sdílení výhod. Zahrnuje to nejen spravedlivé rozdělení potravin a materiálů, ale také spravedlivý přístup k příležitostem pro všechny. Udržitelné systémy v permakultuře hledají rovnováhu mezi tím, co potřebujeme k životu, a tím, co můžeme odevzdat zpět do přírody, čímž se vytváří větší rovnováha, harmonie a odolnost systému.

12 permakulturních principů

V rámci permakultury existuje dvanáct principů, které vycházejí z permakulturní etiky. Principy napodobují přírodní procesy a vztahy a slouží jako vodítka pro návrh ekologických a udržitelných systémů.

Permakulturní principy

Pozoruj (vnímej) a jednej

Potřeba pozorování přírody a jejího chování před tím, než do ní začneme zasahovat. Místo toho, abychom se  přírodní procesy pokoušeli ovládat, měli bychom jim naslouchat a pochopit je – jak fungují, jaké mají vzorce, toky a dynamiku. Následně naše jednání a činnosti přizpůsobit tomuto celistvému obrazu.

 

Neplav proti proudu, nech se unášet proudem bez plavání

Zachycuj a uskladňuj energii 

Efektivní využívání zdrojů v obdobích dostatku nebo přebytku, pro zajištění stálé dodávky v průběhu času. 

Práce s efektivním využitím slunečního záření, zachytávání vody, orientací domu pro vhodné hospodařní s teplem, nebo uskladněním vyprodukovaných potravin.

Buď moudrý hospodář 

Dostávej výnos

Jednej tak, aby činnosti přinášeli smysluplnou návratnost a vynaložené úsilí se promítlo do konkrétních výsledků nebo přínosů.

Například obyčejný člověk, který se nevěnuje pohybu dokáže s trochou úsilí hodně zlepšit svoji fyzickou kondici. Když se bude snažit ještě o trochu víc, zlepší se mu kondice ještě mnohem více a může podat velký výkon. Ale nastává pak okamžik, kdy člověk vydá velké množství energie a výkon se pak už zvýší jen nepatrně. Budiž příkladem profesionál sportovci, podřídí život podání výkonu, ale třeba kilometr zaběhnou jen o pár vteřin rychleji, než-li člověk, který běhá jen občas pro radost.

Říká se, že 20% činností přinese 80% celkového výnosu a 80% činností zbylých 20%

Využívej samoregulaci a zpětnou vazbu

Využívej prvky schopné samoregulace a adaptabilní na zpětnou vazbu pro snadné přizpůsobení změnám. Například změna klimatu je negativní zpětná vazba, která nám říká, abychom změnili způsob života, výroby a spotřeby.

Zahrada je také malým ekosystém a některé zásahy jí mohou negativně ovlivnit. Pozorně a dlouhodobě jí sledujme naslouchejme tomu, co nám říká. 

Naslouchej, co Ti šeptá příroda

Používej obnovitelné zdroje a služby

Obnovitelné zdroje jsou takové, které se obnovují přírodními procesy v určitém časovém období, aniž by bylo nutné používat významné neobnovitelné vstupy. Z pohledu hospodaření s energií můžeme obnovitelné zdroje chápat jako zdroje příjmů a neobnovitelné jako naše úspory. Žití z úspor pro každodenní život je pro kohokoli dlouhodobě neudržitelné.

Cílem permakulturního designu by mělo být co nejlepší využití obnovitelných zdrojů, i když je potřeba zdrojů neobnovitelných.

Udržitelnost je změna myšlení a proces roztažený v čase

Neprodukuj odpad 

Neplýtvej a efektně využívej všech zdrojů, i když na jedné straně se mohou tvářit jako odpad.

Například kompostování je krásným a symbolickým začátkem nového koloběhu. Můžeme také nalézt použití pro starší věci jiným způsobem, nebo uplatnění jejich části, rozbité věci zkusit opravit, nebo je ponechat na náhradní díly a zejména se o vše dobře starat, aby náš vše sloužilo po dlouho dobu.

  Pro někoho odpad, pro někoho dar

Navrhuj od vzorů k detailům

Vnímej širší souvislosti. Pochop a přizpůsob se hlavním vzorům, které se dějí a začlěň do nich své jednání a  drobné záměry, aby s nimi nebyly v rozporu. 

Prověřuj, zda řešení plní nejvyšší záměr

Začleňuj a neodděluj

Ve všech rovinách přírody, od vnitřního fungování organismů až po celé ekosystémy jsou vazby mezi věcmi stejně důležité jako věci samotné. Funkční a samoregulující se design vzniká vytvářením vzájemně prospěšných vztahů a vazeb, kde jednotlivé komponenty harmonicky spolupracují a vzájemně se podporují.

Kooperace namísto konkurence

Dělej drobná a pomalá řešení

Každá cesta začíná jedním krokem. Když se snažíme udělat hodně, nebo příliš rychle, často věci uspěcháme, nejsou pak dobré, vyčerpáme se, nebo zjistíme, že se musíme o kus vrátit, protože jsme něco přehlédli…  A i když se zdá, že velké změny mohou přinést velké výhody, přinášejí také mnohem větší rizika. Provádění malých a postupných změn je nejlepším způsobem, jak se posunout k udržitelným změnám bez zpětných nárazů.

Upřednostňuj zavádění malých a postupných řešení, které se snadněji udržují, mění a v případě chyb nedochází k velkému výdeji energie vniveč.

Nebrat si moc velké sousto

Používej rozmanitost a važ si jí

Rozmanitost zvyšuje odolnost systému vůči změnám a škůdcům a zároveň přináší stabilní bohatou a rozmanitou úrodu. Jak se říká, nedávej všechny vajíčka do jednoho košíku, tak i v „nepříznivých“ podmínkách bude velká pravděpodobnost, že malá nebo žádná sklizeň jedné plodiny bude nahrazena větší úrodou jiné.

 

Židle je stabilní a dobře se na ní sedí, protože má čtyři nohy

Používej okraje

Okrajový efekt je koncept, který říká, že v oblasti, kde se překrývají okraje dvou sousedících ekosystémů, jako je například souš a voda nebo les a louka, je největší rozmanitost života. Na okraji dvou překrývajících se ekosystémů lze nalézt druhy z obou, ale navíc ještě jedinečné druhy, které se nevyskytují ani v jednom z ekosystémů, ale jsou speciálně přizpůsobeny podmínkám přechodové zóny mezi oběma okraj.

Okraje také mají největší úrodnost, například na okraji lesa je k dispozici nejvíce světla pro všechny rostlinná patra.

Hledej inspiraci v přírodě, ona experimentuje mnohem déle než člověk

Reaguj kreativně na změny

Akceptuj změnu jako nevyhnutelnou sílu. Zasahuj takovým způsobem, aby ses pozitivně přizpůsobil se vyvíjející dynamice systému ať už jejím záměrným využitím nebo přizpůsobení se rozsáhlým změnám, které nemůžeme ovlivnit.

Nejčastějším projevem této zásady v permakultuře je urychlení sukcese v rámci kultivovaných systémů. Nějaké rostliny budou prosperovat, jiné nikoli a na jejich místo přijdou rostliny jiné.

Synonymem pro život je změna a pro smrt stálost

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.