Permakulturní sektory
Permakulturní sektory znázorňují vnější energie, které se dostávají na pozemek. Jsou to buď přírodní síly nebo podmínky, které nemůžeme ovlivnit. Může jít o cokoli, třeba směr slunečního světla, pravidelné poryvy větru, hluk od sousedů nebo pyl z pole.
Cílem pak je s těmito energiemi pracovat tak, abychom co nejvíce využili pozitivních vlivů a zároveň zmírnili ty negativní. Sektory nám pak budou sloužit jako výchozí základna pro práci s živly.
Maximalizace užitku při současném zmírnění rizik
Prvním krokem je zjistit, odkud a jaké s k nám dostávají. Ať už dlouhodobým pozorováním, rozhovorem se sousedem, a nebo s použitím různých map a databází.
Dalším krokem bude jejich zahrnutí do celkového konceptu tak, abychom maximalizovali využití pozitivních vlivů a ty negativní zmírnili.
Například znalost dráhy slunce na pozemku nám může pomoci umístit skleník nebo solární panely tak, aby byly maximálně účinné.
Pokud víme, že určitá oblast je náchylná k podmáčení, můžeme provést úpravy k odvedení přebytečné vody, nebo vysazovat rostliny, pro které by takové podmínky byly vhodné.
Počítej s nejhorším
Přizpůsobením konceptu extrémním podmínkách docílíme stavu, kdy nejen, že nás tyto podmínky nezaskočí, ať už jde o rekordní sucho nebo déšť. Ale navíc pokud budou okolnosti pouze běžně špatné, bude to pro nás úpklně v pořádku, protože jsme vytvořili odolný a flexibilní systém.
Praktický průvodce jak se sektory pracovat a začlenit je do návrhu zahrady viz. Zóny, sektory a základní koncept zahrady
Sektory
Jaké vnější energie se na pozemek dostávají?
Slunce
Jeho pohyb a vliv na osvětlení pozemku od rána do večera a od zimy do léta.
Stín
Jsou zde oblasti, které jsou trvale ve stínu? Tyto části pak mohou být podle našich záměrů výhodou i nevýhodou.
Vítr
Od mírných větrů, které pomáhají při opylování, silnější větry, které pozemek významně ochlazují až po extrémně silné, které mohou dělat škody.
Identifikací převládajícího směr větru nám umožní umístit větrné zábrany na vhodná místa.
Výhled
Zachování krásných výhledů z pozemku a zastínění těch ne moc pěkných.
Je zde i druhý směr, pohled na pozemkem z venku a jeho dostatečné odstínění, pokud si přejeme soukromí.
Inženýrské sítě
Znalost umístění inženýrských sítí může zabránit nákladným chybám a pomůže nám určit zóny nejvhodnější pro výstavbu, výsadbu nebo ponechání bez zásahu.
Znečištění
Znečištění může mít mnoho podob, od hluku, až po znečištění půdy nebo ovzduší. Můžeme zahrnout prvky, jako jsou bariéry nebo detoxikační rostliny, které tyto problémy zmírní.
Voda
Voda je životodárná síla, ale může být i ničivá. Znalost náchylnosti pozemku k záplavám může pomoci při vhodném umístění budov, rozvržení zahrady a dalších prvků.
Koridory pro volně žijící živočichy
Znalost přirozených cest, které využívají místní volně žijící živočichové, nám může pomoci ochránit určité oblasti pozemku a také nám může napovědět, kam umístit určité druhy rostlin nebo staveb, pro jejich přilákání nebo odrazení.
Terén
Topografie pozemku, ať už se je velmi svažitý, v kopci nebo v rovinaté oblasti. Má zásadní vliv na to, jak se budou jednotlivé elementy na pozemku chovat, například směr toku vody, nebo dopad slunečního světla.
Pohyb lidí
Jaký vliv má na náš pozemek veřejná komunikace, chodníky a sousední nemovitosti.
Bezpečnost
Od potenciální kriminality nebo rizik spojených se sousedními nemovitostmi či místní divokou zvěří nám pomůže vyhotovit návrh způsobem, který zvýší bezpečnost a integritu prostoru.
Oheň
Pokud žijeme v oblasti náchylné k požárům, je důležité vědět, jak se oheň může pohybovat po našem pozemku.
Můžeme pak vytvořit protipožární pásy a umístit hlavní stavby do méně rizikových zón.
Blokování energie
Tam, kde je vnější příchozí energie pro nás negativní, můžeme její tok zablokovat a zabránit tak narušování systému.
Vítr
Je živel, který většinou budeme blokovat. Ať už vysušující horké letní větry, nebo studené zimní větry. K jeho přerušení slouží vysázení větrolamů. Viz Práce s živly
Slunce
Pro zvládání ostrého poledního a odpoledního letního slunce je důležité určit, kam svítí v letě a zimně. Kolem domu lze vysadit listnaté stromy, které v létě blokují slunční paprsky dopadající na dům a udržují jej chladný a v zimě, když opadá listí, může nízké zimní slunce dům přirozeně ohřívat.
Oheň
Tam, kde hrozí nebezpečí požáru, se vytipují oblasti nejvíce náchylné k příchozímu ohni. Do těchto oblastí se umístí prvky, které nehoří, jako jsou cesty, vyčištěné plochy, kamenitá půda, kamenné zídky, rybníky, mokřiny a vodní toky.
Výhled
Stínění nežádoucích pohledů v obou směrech. Stromy, rostliny a stavby mohou být umístěny tak, aby poskytovaly dodatečné soukromí a blokovaly nežádoucí pohledy a zároveň poskytovaly estetičtější alternativu.
Znečištění
Ať už hluk, nebo pyl z pole odstíníme výsadbou masivních živých plotů.
Usměrňování energie
Energii můžeme také usměrnit a dále jí využít.
Voda
Která se na náš pozemek dostává ať už z nebe, přitéká z okolních pozemků nebo se udržuje v okolí, může být přesměrována do jezírek, přehrádek, rybníků, zavlažovacích kanálů, nebo struh.
Vlhčí plochy lze využít k pěstování velmi žíznivých rostlin a stromů, které pomohou hospodařit s přebytečnou vodou, nebo je naopak přeměnit na mokřady či vodní plochy.
Vodu lze také zachytávat na vyvýšeném místě na pozemku a využívat samospádu k zavlažování.
Vítr
Můžeme jej použít k pohonu větrných turbín nebo větrných mlýnů.
Slunce
Jeho využití k výrobě elektřiny přes solární panely, nebo ohřevu vody.
Zesílení energie
S místem můžeme pracovat tak, aby se do něj dostala energie z venčí v maximální možné míře.
Slunce
Odstranění staveb nebo stromů, které stojí v cestě slunečním záření na požadovaná místa.
Výhled
Pokud máme z domu na zahradu, nebo ze zahrady do okolí potenciálně nádherný výhled, budeme chtít odstranit co nejvíce prvků, které mu brání.
Voda
Svedení vody z okolí, nebo usnadnění jejího přítoku na pozemek.
Zivočichové
Budky pro ptáčky, kteří loví hmyz. Bidla pro dravé ptáky, kteří loví myši a jiné.