Materiály pro stavbu skleníku

Jaké materiály, ať už pro konstrukci, nebo pro výplně jsou vhodné pro stavbu skleníku a jaké jsou jejich výhody a nevýhody.

Materiál výplně - Sklo

Sklo

Sklo je velmi stálý materiál, neztrácí časem své vlastnosti, dobře se čistí a pokud se nerozbije, vydrží věky. Má velmi dobrou světelnou prostupnost, uvádí se až kolem 90%. Vlivem tepla nedochází k jeho smršťování nebo roztahování. Sklo je velmi těžké, skleněné skleníky musí mít masivní konstrukci, aby jej udrželi. Na druhou stranu je to základním předpokladem kvality a dobré pocitu ze skleníku. 

Jeho nevýhodou je jeho váha, skleněné skleníky budou mít o řád vyšší váhu, než-li polykarbonátové. Sklo není odolné nárazu a může se relativně snadno rozbít. Má také velmi vysokou tepelnou prostupnost 5,8 W/m2K. (Čím vyšší, tím více tepla unikne, čím nižší, tím lépe izoluje). 

Další nevýhodou čirých skel je, že soustředěné sluneční paprsky mohou popálit rostliny. 

Na výběr je z obyčejných čirých skel, kalených, která jsou pevnější a rozptylových, která zabraňují spálení rostlin.  

Materiál výplně - Dutinkový polykarbonát

Dutinkový polykarbonát je velmi lehký, odolný a flexibilní materiál. Lze jej různě ohýbat, můžeme velmi jednoduše  stavět obloukové skleníky. Dutinkový polykarbonát má dobrou prostupnost světla – záleží jak silný polykarbonát použijeme. Jeho nejzásadnější výhodou je tepelná izolace, která převyšuje všechny ostatní materiály. Polykarbonát 4mm má prostupnost tepla 3,9 W/m2K a kolem 85% světla, 7mi komůrkový polykarbonát 20mm má prostupnost tepla pouze 1,5 W/m2K a 65% světla.

Je podstatné vybrat kvalitní polykarbonát s UV ochranou nejlépe z obou stran, případně alespoň z jedné, aby vydržel dlouhodou dobu. Bez UV ochrany se polykarbonát po pár letech rozpadne. Také je vhodné zaslepení dutinek, aby se do nich nedostávala prach a nerostly v nich řasy, které by snižovali světelnou prostupnost.

Materiál výplně - Plný polykarbonát

Má vysokou odolnost cca 50x vyší než sklo, je téměř nerozbitný, má nízkou váhu, lze ohýbat a má výbornou světelnou prostupností kolem 88% – 90%. Velmi velký rozsah teplot, jakým může být vystaven.

Nevýhodou je vyšší tepelná prostupnost, přes 5W/m2K, je také měkký, takže může docházet k jeho poškrábáním.

Výborná prostupnost světla klesá se sílou desek, u 10mm desky je už „pouze“ 70%.

Má vysokou tepelnou roztažitost, takže je nutné počítat s dilatačními prostory v konstrukci, jinak hrozí vlnění a vytváření boulí.. 

Materiál není UV stabilní, je nutné volit polykarbonáty potažené UV ochranou, bohužel tato ochranná vrstva časem (záruky jsou udávány na 10 let) ztrácí a poté polykarbonát pravděpodobně rychle odejde.

Samotný polykarbonát také vlivem času ztrácí svoji průhlednost a „mléční“. 

Materiál výplně - Plexisklo

Má vyšší odolnost než sklo cca 10x, ale je mnohem křehčí než plný polykarbonát, silný náraz jej může rozbít. Má výborné optické vlastnosti a vzhledem je identický se sklem. Ze všech umělých materiálů má nevyšší světelnou prostupnost 90% – 94% a bez ohledu na sílu materiálu. Materiál je lehký a tvrdý, při poškrábání jej lze vyleštit, což u polykarbonátu nelze. Je o něco málo levnější, než plného polykarbonát. Materiály je UV stabilní a ponechává si svůj čirý vzhled po celou dobu (záruka je až 30 let).

Zpracovává se snadněji, než polykarbonát, ale při přílišném tlaku při vrtání nebo řezání může praskat a lámat se, zejména u okrajů.

Nevýhodou je o něco málo vyšší tepelná prostupnost než u plného polykarbonátu, podobná jak u skla a zmíněná křehkost oproti polykarbonátu. 

Horní tepelná hranice, které může být vystaveno je kolem 70°C. Černá hliníková konstrukce vystavená celodennímu slunci může mít velmi vysokou teplotu.

Má vysokou tepelnou roztažitost, téměř identickou jako polykarbonát, takže je nutné počítat s dilatačními prostory v konstrukci, u plexiskla hrozí lámání pokud nemá dilatační prostor. 

Je vysoce hořlavé.

Materiál výplně - Dutinkové plexisklo

Spojuje výhody plexiskla a dutinkového polykarbonátu. Tvrdost, odolnost a zejména výborná světelná prostupnost 91% při nízké tepelné prostupnosti 2,5W/m2K

Nevýhodou je vysoká cena 1800kč za m2.

Materiál výplně - Kombinace materiálů

Zajímavým způsobem může být použití kombinace různých výplní. Například na střechu odolný dutinkový polykarbonát s nižší světelnou prostupností, které rostlinky bude chránit před silný poledním světlem a zároveň bude omezovat přehřívání skleníku. Boční stěny z vysoce průhledného materiálu, který naopak propustí co nejvíce světla, kdy bude slunce svítí nízko, ať už ráno a nebo z časného jara, nebo pozdního podzimu. Vyšší teplená ztráta pak může být kompenzována třeba zděnou severní stěnou..

Materiál výplně - Fólie

Fóliovník, jednoduchá a cenově velmi atraktivní možnost jak vytvořit teplejší prostředí pro rostlinky. Fóliovníky budou mít mnohem horší izolační vlastnosti, než běžné skleníky a životnost plachty se bude počítat spíše v jednotkách let. Na druhou stanu, díky svojí ceně lze zakoupit velké fóliáky, které budou využívat svojí velikost k lepší tepelné bilanci – v porovnání se stejně drahým skleníkem, můžeme koupit třeba 10x větší fóliák.

Viz. Fyzika a skleník 

Materiál konstrukce - Ocel

Ocel

Konstrukce z ocelových jeklů bude mít nevyšší pevnost a nejmenší plochou zastíní světlo pronikající do skleníku. V kombinaci se žárovým pozinkováním bude mít i velmi dlouhou životnost. 

Ocel má vysokou tepelnou vodivost, cca 10x větší než sklo a 300x více než dřevo. Ocelové jekly v tomto typu konstrukcí jsou schované uvnitř skleníku a vyplň je připevněná na jekly pomocí šroubů z venku. Tím se tepelné mosty minimalizují a navíc díky své pevnosti není potřeba použít ani velký objem oceli, konstrukční rozestupy mohou být větší, než u jiných materiálů.  

Materiál konstrukce - Dřevo

Plech

 Je používán zejména u skleněných skleníku. Konstrukce z ohýbaného plechu má podobné vlasti jako z konstrukce z jeklů. Nejzásadnější rozdíl spočívá v tom, že se výplně vkládají do perforovaných drážek. Tento tvar konstrukce zabere mnohem větší plochu, než konstrukce z jeklů. Konstrukční prvky také jsou blíže k sobě.

Materiál konstrukce - Hliník

Hliník

Hliník je levný, dlouhodobě velmi odolný vůči korozi a je také lehký, vhodný na konstrukce polykarbonátových skleníku. 

Jeho velkou nevýhodou je jeho OBROVSKÁ tepelná vodivost, která je 4x vyšší než u železa, více než 50x vyšší než u skla a 1000x než u dřeva. Znamená to, že 1m2 hliníkových profilů, které jsou zároveň uvnitř a vně skleníku (nejčastěji u skleníku se sedlovou střechou) bude mít stejný vliv na ztrátu tepla jako 50m2 skleněného povrchu. Konstrukce pak funguje jako chladič – nakonec chladiče se vyrábí z hliníku právě kvůli jeho velmi dobré tepelné vodivosti.

Pokud nám jde o tepelně izolační vlastnosti skleníku a chceme skleník s hliníkovou konstrukcí, je vhodné směřovat pozornost ke skleníkům obloukovým, kde nejsou výplně zastrkávány do hliníkových profilů, ale celá hliníková konstrukce je schovaná uvnitř skleníku a z venku jsou pouze šrouby (ideálně s platovou čepičkou), které drží polykarbonát. 

Materiál konstrukce - Dřevo

Dřevo má své kouzlo, skleníky z něj jsou pro mě opravdu krásné. Také přímo vybízí k stavě skleníku svépomocí. Má ze zmíněných materiálů nejnižší tepelnou prostupnost. Aby dřevo dlouho vydrželo v teplém a vlhkém prostředí, je vhodné jej nechat tlakově impregnovat, pokud je impregnace kvalitní, mělo by vydržet dlouhé roky bez údržby. 

Dřevo nenabízí takovou pevnost, jako ostatní materiály a konstrukce bude must být o něco silnější – o to míň světla a tepla pronikne do skleníku. 

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.