Louka, bylinky a trvalky

Od babičiny louky, přes bylinky do kuchyně, léčivé rostliny až po rostliny, co hrají všemi barvami, voní a bzučí.

Květnatá louka

Místa, kdy byl trávník můžeme nechat proměnit v louku, ať už přirozeně opakovaným sečením nebo přírodě trochu napomoci vysetím lučního osiva.

Louku je potřeba vysévat do holé půdy, buď na podzim nebo časně z jara. Nelze dosévat do trávníku, protože ten by semínka rostlin zadusil. Holá půda je tedy nutnost. Holou půdu můžeme získat několika způsoby, ať už rozoráním, nebo rytím a následným urovnáním, zamulčováním a následným výsevem po odklizení mulče, nebo vytvořením několik flíčků, z kterých se pak byliny budou dále samy rozšiřovat.

Louku je potřeba párkrát do roka posekat. Seče se proto, že některé rostlinky, hlavně traviny, by jinak rychlostí svého růstu a rozpínavostí vytlačily jiné. Tím, že louku posečeme, umožníme vyrůst i pomalejším květinám.

Sečeme pak 1x až 3x ročně podle účelu, jaký sledujeme. Pokud bychom nekosili vůbec, traviny by vytlačili byliny a z náletů by vnikl časem les. 

Pokud nechceme, aby se louka proměnila v les, bude stačit kosit, nebo séci louku jednou v půlce léta. 

Chceme-li mít květnatou louku, budeme kosit 2x ročně.

Koncem května až polovina června, kdy tráva už vyrostla, ale ještě se nevysemenila. Travinám tak vezmeme nejvíce živin a uvolníme prostor pro byliny, které pokvetou později a nejsou tak průbojné.

Podruhé v polovině srpna, nebo i později.

Případné třetí sečení na přelomu září a října

Můžeme také sekat louku po částech, kdy vždy jedna část bude zůstávat vzrostlá.

Květnatá louka bude nejhezčí na chudých a sušších půdách. Půdu tedy nijak nezúrodňujeme a posekaný materiál odklízíme, třeba na mulč do jedlého živého plotu.

Jedlý trávník

Do míst, kde bychom rádi zachovali nižší trávník můžeme doplnit jedlé plané rostliny, a to buď ty, které se konzumují celé nebo s jedlými květy.

Můžeme také zvážit nakolik nízký trávník potřebujeme. Takový trávník pak stačí sekat jednou za měsíc.

Bylinková spirála

Místo, kde na malém prostoru panuje velká rozmanitost podmínek. Pahorek 1m – 1,5m vysoký, jehož základem je spirála z kamenů rostoucí do středu. Vyplněná zeminou a pískem, nejníže je pouze zemina a čím výše, tím více roste poměr písku, až na samém vrcholu je téměř písčitý propustný povrch. U severní strany spirály může být umístěno malé jezírko.

Vzniká jak jižní plně osluněná strana, tak i severní krytá část. Celá spirála je vlastně teplený akumulátor z propustné půdy s ideálními podmínkami pro pěstování všech druhů bylin. Suchomilné na vrchu/jiní straně, vlhkomilné dole/severní straně nebo u jezírka. 

Trvalky

Pro krásu a radost. Začlenění trvalek  všude, kde je to možné. Třeba podle funkcí – dusíkače, dynamické akumulátory živin, odpuzovače škůdců, léčivé, půdopokryvné a pro opylovače, nebo čistě jen z tak..

Viz. Guild – funkce

Trvalková školka

Záhon nebo jiné místo vyčleněné na rozmnožování vysetých nebo koupené trvalek. Získáme tak nekonečný zdroj rostlin pro další osazování. Vždy se najde místo, kam by šlo ještě něco zasadit..

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.