Konstrukce skleníku
Záměr a technické řešení konstrukce skleníku.
Postavit skleník, který je hezký, příjemný pro oko a bude sloužit pro co nejdelší prodloužení sezóny pro pěstování teplomilné zeleniny – rajčata, okurky, papriky. Také k přezimování teplomilnějších dřevin a prodloužení jejich vegetační doby. A dále pro pěstování mučenek, kiwi a jiných menších ovocných subtropických rostlin.
Tvar konstrukce
Hledal jsem tvar konstrukce, který by co nejlépe pracoval se světlem, zejména v zimě.
První předpoklad byl, aby jižní strana měla větší plochu než strana severní, která by byla zároveň lépe zaizolovaná.
Druhým předpokladem bylo využití různých náklonů stěn, pro co nejlepší prostupnost paprsků. Třikrát lomená plocha stěn umožňuje, aby téměř po celý rok, kromě léta dopadala část slunečních paprsků na skleník téměř kolmo a s největší energií pronikala dovnitř.
Obloukové skleníky se pro tuto logiku také dobře hodí. Ideálně čím méně kolmých bočních stěn, tím lépe. Ze začátku jsem o nich uvažoval, ale nenašel jsem takový, který by měl dost silný polykarbonát. Inspiraci jsem pak našel v různých solárních sklenících, zejména čínských sklenících, které tvarem maximalizují využití slunečního světla a tepla s následným co největším uchování teploty přes noc. Na noc využívají termální roletu a nové mají dokonce dvojitý polykarbonát – ale to už je zase o kus jinde.
Dlouho jsem zvažoval jaký by byl ideální tvar skleníku pro můj záměr, internet je plný různých (protichůdných) informací o tom. co je nejlepší. Nakonec jsem se inspiroval přírodou a použil zlatý řez.
Zlatý řez se vyskytuje v přírodě ve formě Fibonacciho posloupnosti a poměru 1,618. https://cs.wikipedia.org/wiki/Zlat%C3%BD_%C5%99ez
Je použit z bočního pohledu, skleník kopíruje Fibonacciho spirálu, která určuje šířku a výšku, a dalším vynásobením šířky x 1,618 je výslednou délku skleníku.
Základy, rozměry a orientace
Orientace vůči světomvým stranám
Pro co největší zisk světla přes jaro a podzim je skleník orientován na ose východ – západ, nejdelší strana tedy směřuje na jih.
Rozměry
Délka 636cm – stanovil jsem šířku tak, abych mohl použít 3 polykarbonátové desky o šířce 2,1m + dilatační prostor, bez nutnosti desky ořezávat.
Délka x 0,618 = šířka 393cm
Šířka x 0,618 = výška 243cm
Základy
Skleník nemá základy, stojí na položených cihlách na hlíně a 10ti zemních vrutech.
Proč tomu tak je viz. O mě a místě
Šířka x 0,618 = výška 243cm
Materiál konstrukce
Sklení má dřevěnou konstrukci z KVH hranolů 4x6cm, 6x6cm a 8x4cm, které jsou použity zdvojeně (8X8cm). Na zakrytí a je použit 20mm 7mi komůrkový polykarbonát a severní stěna z palubek 2cm.
Větrání a těsnění
Tepelná ztráta zlatého skleníku
S rezervou by měla být do 200w pro každý °C rozdílu teplot uvnitř a venku (W/m K). Tedy ohřátí o 5°C na jednu hodinu nad přirozený rozdíl teplot = potřeba dodat teplo o hodnotě necelých 1000w.
Viz. Fyzika a skleník