Zóny, sektory a základní koncept zahrady
Koncept uspořádání zahrady vychází sladěním příchozích energií na pozemek, znázorněných sektory a permakulturních zón, které znázorňují dynamiku místa ve vztahu k člověku. Celý koncept nám tak napomáhá určit vhodné rozvržení a umístění jednotlivých prvků zahrady do praktického a funkčního celku.
Mapa sektorů
Mapa sektorů je základním stavebním kamene při návrhu zahrady. Zobrazuje nám přehledně charakteristiku místa během celého roku.
Mapa sektorů tedy určuje, jak budou vypadat zóny na pozemku. Poskytuje nám vhled na jaké místa umístit jednotlivé prvky, aby v daných podmínkách měli co největší přínos.
Viz. Sektory
Slunce
Znázornění letní a zimní dráhy slunce dává informaci o tom, jak se během roku budou pohybovat stíny. Také napovídá kam umístit vysoké stromy, aby nevytvářeli stín na místa, která chceme mít maximálně osluněná, třeba záhony, skleník, jedlý les. Ideálně čím vyšší stromy, tím více k severní části pozemku.
Nežádoucí výhled
V tomto směru již roste živý plot z keře, jejich vzrůst je ale menší, než velikost sousedních staveb, které by nemuseli být vidět.
Také zde svítí v létě pozdní odpolední slunce, které ohřívá podkrovní ložnici umístěnou v jihozápadním pokoji v druhém patře. Zastínění domu z tohoto směru by poskytovalo domu čas na ochlazení.
Přidání lip do živého plotu – mám je moc rád, jsou to krásné stromy a mohou být velké, rostou rychle a velmi dobře snáší tvarování.
Nežádoucí pohled do zahrady
Zde je také vysázen živý plot a rostou zde břízy. K pravé straně na konec parkovacího místa vysázené sibiřské jilmy, hustá a rychle rostoucí dřevina, velmi dobře snáší řež a poskytuje tak materiál na mulčování jedlého lesa.
Hluk od silnice
Shoduje se s nežádoucím pohledem do zahrady. V létě je jižní konec celkem hustě zarostlý, na samém konci roste katalpa, která dělá opravdovou bariéru. Umístění skleníku na pravou stranu příjezdové cesty ke garáži tyto vlivy také značně vyruší.
Teplá zóna
prostor před jižní části domu, je chráněn ze severu domem, který akumuluje teplo a ze všech stran vzrostlejší zelení, vniká tak sluneční past. Viz. Práce s živly.
Je tak vhodným místem na umístění záhonů.
Stín
Thuje na sousedově pozemku zde vytváří téměř trvalý pás stínu. Je tak vhodným místem pro okrasný záhon s rostlinami, kterým to vyhovuje.
Stejně tak severní část domu vytváří téměř stály pás stínu, který se v parním létě mění na velmi příjemné místo k odpočinku.
Potok
Malý potůček, který v létě vysychá, ale po deštích se umí velmi rychle naplnit až po okraj, ca 0,5 – 0,7m. Protéká celým pozemkem.
Převládající směr větru
Z východu je pozemek chráněn minimálně, fouká zde z polí a od hor, na které jsou v dohledu za příznivého počasí. Je to vhodným místem pro vysazení větrolamu.
Zvolil jsem sibiřské jilmy, během pár let by z nich měli být vysoké stromy, v ideálních podmínkách mají přírůstek přes 2m za rok. Jilmy jsou vysázené mezi plotem a potůčkem, který jim časem poskytuje dostatek vláhy.
Na druhé straně potůčku je vysazen jedlý živý plot.
Převládající směr větru
Z východu je pozemek chráněn minimálně, fouká zde z polí a od hor, na které jsou v dohledu za příznivého počasí. Je to vhodným místem pro vysazení větrolamu.
Zvolil jsem sibiřské jilmy, během pár let by z nich měli být vysoké stromy, v ideálních podmínkách mají přírůstek přes 2m za rok. Jilmy jsou vysázené mezi plotem a potůčkem, který jim časem poskytuje dostatek vláhy.
Na druhé straně potůčku je vysazen jedlý živý plot.
Výhled ze zahrady
Výhled na blízký kopec, nebo východy slunce.
Sezóně vlhká část
Od podzimu do jara zde stálá voda, které jílové podloží nedovolili odtéct, nebo vsáknout se.
Zvolil jsem dva přístupy, sázet rostliny do nad úroveň terénu, viz. Guild – založení.
Je zde také položená drenáž, která přebytečnou vodu spolehlivě odvádí. Drenáž má dva ventily, aby odváděla vodu jen když je to opravdu zapotřebí. Viz. Práce s živly
Mapa zóny
Vytvoření 5ti zón na pozemku podle vzdálenosti a potřeby intenzity péče nebo zásahů.
Zóny již vycházejí ze sektorů.
Zóna 1, která je nejnavštěvovanější nebo s nejintenzivnější péčí jako je záhon, skleník a místo pro odpočinek a rodinný čas.
Zóna 2 pro jedlý les a vodní prvky.
Zóna 3 s vzrůstnými stromy.
Zóna 4 s minimální údržbou a zóna 5 ponechaná přírodě.
Viz. Zónování pozemku
Koncept zahrady
Základní koncept zahrady vznikne uvedení sektorů a zón do pomyslné jednoty.
Jedná se o sladění, energií směřujících zvenku na pozemek se zamýšlenou dynamikou místa.
Vytvoříme si tak hrubou představu ideálního umístění jednotlivých prvků na zahradě. Tento základní koncept zahrady je znázorněný pomocí bublin, které budou podrobně rozpracovány v dalším kroku. Viz. 12 permakulturních principů – navrhuj od vzoru k detailům.
Zpracováním těchto tří kroků budeme mít vysokou pravděpodobnost, že jednotlivé prvky spolu budou spolupracovat a pozitivně se ovlivňovat, vše bude tak nějak na vhodném místě a že ničím nevytváříme protichůdné vlivy.
Místa na jih od domu po okrajích pozemku byly osázená již před naším příchodem a v konceptu je nerozvíjím. Rostou zde stromy, keře a trvalky, které koncept nenarušují, nebo jen minimálně.
Celá zóna 1 je vlastně sluneční past. Bude zde menší skleník, záhony a bylinková spirála. Tyto prvky vyžadují blízkou přítomnost kompostu, který bude hezký schován v zeleni a stínu.
Trávník před domem jako prosotor pro rodinný čas a místo na hamaku, trampolínu, lenošku.
V rohu, kde vtéká potůček do zahrady, je místo ponechané přírodě – zóna 5, je to dáno už samotnou možností pohybu zde, není tam žádná cestička, hodně tam toho roste, je tam koryto potůčku..
Na západním boku domu v zóně 2 je místo pro dosazení do živého plotu pro pár udržovaných lip pro jeho zvýšení. Za dome, před jedlým lesem najde své místo druhý, větší skleník, který se nevejde do zóny 1.
Na severní straně domu je prostor pro vybudování druhé terasy, převážně letní, kdy je na jižní straně domu moc velké teplo. Terasa bude přímo navazovat na biotop pro koupání. Vedle biotopu pod stromem v malém svahu, asi s metrovým převýšením orientovaný na sever najde své místo sklípek na uskladnění ovoce a zeleniny.
Malé jezírko pod biotem napájené deštěvou vodou z přepadu nadrže na dešťovku. Za ním následuje jedlý les.
Za jedlým lesem zůstane otevřené místo oheniště a posezení kolem něj. V zadním rohu zahrady druhý, velký kompost. Zůstane k němu „hlavní“ cesta přes zahradu, po které projede zahradní traktůrek s přívesem za auto. Ať už pro navezení slámy, nebo rozvážení kompostu.
Zóna číslo 3 s velkými lesními stromy – cukrové javory, jedlé kaštany a pekanové ořešáky.
Ve 4 zóně jsou jedlé živé ploty, které jsou takové samorosty a dlouhodobě nevyžadují žádnou udržbu. Zatím se jednou ročně mulčují. Za jedlým živým plotem na východní straně pozemku je větrolam ze sibiřských jilmů. Narozdíl od zóny 1, zde se nechají volně růst do výšky. Případně po několika letech se upraví dle potřeby.