Guild - založení

Jednoduchý a praktický návod pro založení guildu.

První kroky před založením guildu

Pro vytvoření ideálních podmínek pro každé uskupení rostlin potřebujeme mít odpovědi na  základní otázky:

1. Jaká je charakteristika místa?

Je suché, vlhké, nebo „tak akorát“ a jak se to během roku mění. Svítí zde sluníčko celý rok, nebo jen část roku, případně je a nebo bude místo trvale zastíněné. A jak se zde chová voda, stéká sem z okolí nebo má tendenci spíše odtékat pryč?

2. Jaké je podloží?

Je jílové a nepropustné, nebo naopak písčité s velkou prostupností. Případně zde-li je kyselé nebo ovlivněné jiným způsobem. 

3. Jakou rostlinu budeme vysazovat?

Jaké jsou její požadavky. Vyhovuje jí stín, slunce, suché místo nebo vlhké, jaký má vzrůst a tvar, jaké jsou její přínosy pro ostatní rostliny.

Odpovědí na tyto otázek získáme představu, jakým směrem se bude ubírat naše snaha o ovlivnění podmínek při vytváření guildu.

Jaká je charakteristika místa

Od podzimu do jara velmi vlhké místo. Daří se zde švestkám a jabloním. Suchomilné rostliny zde nejen neprosperují, ale ani nepřežijí (dlouholeté zkušenosti sousedů). 

Po většinu léta je půda pod mulčem dostatečně vlhká. Vysoká spodní voda poskytuje dostatek vláhy pro stromy i přes dlouhodobá letní sucha.

Místo již začíná být chráněno před větry a je celoročně velmi dobře osluněné.

Půda je dost jílovitá na to, aby vykopaná jáma fungovala jako rybníček a celou zimu se v ní držela voda. Zemi zároveň není slehlá a je kvalitní, i když je jílovitá. Ideální je sázet rostliny tak, aby měly „srdce“ lehce nad úrovní terénu. Říká se, že u stromů je to místo, které je cca 10 – 15cm pod zemí, u keřů méně.

Vysazuje se meruňka a broskvoň s velikostí koruny v dospělosti kolem 5m.

Pro tyto suchomilné stromy (meruňky, třešně, broskve..) se nabízí vybudování vyvýšeného kopečku, aby i v zimě měli vzdálenost spodní vody 60 – 80cm.

Výsadba keřů kolem již dříve vysazených stromů bude do „mini“ vyvýšených pahorků.

Vyvýšený záhonový guild pro broskev a meruňku

Ohraničení guildu je z nehoblovaných fošen 32x160mm. Tvar je 6ti úhelník s délkou každé strany 2m a průměrem 3m. Fošny ohraničují guild, aby se hlína nesypala do trávy a tráva neprorůstala do guildu. Slouží jako překážka pro slimáky, aby nelezli do podsaby jahod. 

Pro takový vyvýšený guild jsou 3 metry v průměru minimum, aby přes léto nedocházelo k jeho nadměrnému prosychání.

Podle předchozího návrhu – vykopaná vetší jámu ve středu na strom a po obvodu menší pro keře. Místa jam jsou označené, aby byly keře umístěny nad ně. Jámy nemusejí být hluboké, kypré půdy budou mít kořeny dostatečnou vrstvu, šlo zde především o narušení trávy, která po zasypání hlínou vytváří „koberec“, které je dlouho dobu pevný a hůře prostupný pro kořeny. 

Do každé jámy přišlo pár lopat čerstvějšího hnoje a zbytek byl zasypán kompostem tak, aby se srovnal s okolním terénem. Následně přišla hutná vrstva slámy a bobek přivezl první 2,5m3 zeminy na kařdý guild.

Na upravené zemině jsou navršeny silné klády po obvodu a uvnitř silné klacky a navrch drobné větvě (použil jsem, co bylo po ruce), následně bobek dovezl opět 2,5m3 na každý guild.

Nakonec přišly na řadu samotné rostliny, které se již sázely pouze rozhrnutím zeminy s použitím symbivitu – kořenové bakterie a zamulčování štěpkou.

Osázení připravené plochy

Guild Meruňka

U kmene – latnatec (modře kvetoucí keř a dusíkáč).

Po obvodu jedlé keře – angrešt, zimolez, arónie (dusíkáč), višeň keřová, goji.

Liána – kiwi arguta.

Trvalky – jahody (jedlé a půdpokryvné), kostivál a křen (dynamický akumulátor živin), tymián (odpuzovač a jedlý), rozmarýn ( odpuzovač a jedlý) třapatka (pro opylovače a léčivka), divizna (léčivka a pro opylovače), tulipány, okrasné česneky (pro opylovače), levandule (pro opylovače a odpuzovač).

Z jara výsev měsíčku (opylovač, léčivka a desinfekce půdy), vlčí bob (dusíkáč, pro opylovače) a afrikány (odpuzovač). 

Guild Broskev

U kmene – janovec (žlutě kvetoucí keř a dusíkáč). 

Po obvodu jedlé keře – kiwi kolomikta, zimolez, višeň keřová (+ pro opylovače), ostružinojahoda (+ půdopokryvná), hlošina (+ dusíkáč a pro opylovače).

Trvalky – jahody (jedlé a půdopokryvné), máta (jedlá, odpuzovač a půdopokryvná), oregano (jedlé a pro opylovače), šanta kočičí (pro opylovače a půdopokryvná) divizna (léčivka a pro opylovače), kostivál (dynamický akumulátor živin), šalvěj  (odpuzovač), tulipány, okrasné česneky (pro opylovače).

Z jara výsev měsíčku (opylovač, léčivka a desinfekce půdy), vlčí bob (dusíkáč, pro opylovače) a afrikány (odpuzovač).

Guild s "mini pahorky"

Nespornou výhodou tohoto způsobu je s jakou lehkostí a jak rychle guild vzniká, je potřeba pouze kompost a nějaká zemina navíc. Celý guild tak může být na světě doslova během pár desítek minut.

Díra je vždy na 4 pořádné rýče, následuje rozpůlení drnů, aby jich bylo celkem 8, dva kusy na každou stranu jamy jako vyvýšené okraje. Naplnění kompostem po úroveň terénu a dosypání zeminou po úroveň vyvýšených okrajů. Rozhrnutí zeminy a nasypání symbivitu a poté finální úpravu do tvaru „lavoru“ a zamulčování.

Slámové guildy mají také vysázených mnoho trvalek, bylo použito mnoho jahod, které se přes léto značně rozmonžili na záhoně a z jara budou osety zeleným hnojením, především svazenka, komonice a vlčí bob.

Radost v Zahradě
Přehled ochrany osobních údajů

Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.