Filozofie permakultury
Do pojmu permakultura se vejde široká škála přístupů, mohou zde být obrovské, volně, nebo až divoce rostoucí zahrady, téměř bez jakýchkoli zásahů, přesto produkující plody, nebo naopak malé zahrádky se silně řezanými zákrsky a velmi intenzivním přístupem s alespoň několik rostlinnými patry.
Permakultura stojí na principu „maximálního efektu s minimálním úsilím“. Zaměřuje se na vytváření trvalých řešení s minimálními nároky na následnou obsluhu.
Záleží na nás, kde my vnímáme tuto rovnováhu. Je to velmi individuální a subjektivní pohled, který se bude velmi lišit člověk od člověka. Není zde žádné „správně“ a „špatně“, je to pouze o nás, jak to cítíme.
Průvodcem nám pak může být permakulturní zásada „péče o zemi, péče o lidi a spravedlivé sdílení zdrojů“. Ať nám naše svědomí napoví, zdali-li tuto zásadu naplňujeme, či nikoli.
Permakultura je více o filozofii života v souladu nejen s přírodou. Každý má tu svoji a žije podle toho, jak nejlépe umí. Nejde tedy o to dělat něco „jak se píše“, ale prostě stačí mít k tomu co dělám dobré důvody, být pozorný k tomu, zda plní svůj původní záměr a být citlivý a vnímavý ke svému okolí a také svědomí.
Malý vstup - velký výstup

Jakýkoli systém, který více spotřebovává, než produkuje, ze samé podstaty svého fungování nemůže být nikdy trvale udržitelný.
Trvale udržitelný může být pouze systém, který vytváří více, než kolik spotřebuje. Napodobuje základní princip přírody – vytváří přebytek.
Základním předpokladem permakultury je vytváření přebytku.
Jak takového stavu docílit? V první řadě je to o nás, o překročení přijatých konceptů a rozvolnění myšlenkových struktur, abychom byly jako malé děti, které vše objevují a vidí spojitosti, které my už vidět nemůžeme, protože prostě „víme“.
Nechme se inspirovat pohledy jiných lidí, kteří již po této cestě kráčí. Snad nám pomohou vytvořit co neucelenější představu o tomto pojmu, o jeho filozofii a přístupu tak, aby se v něm mohl najít každý.
Filozofie permakultury očima jiných
„Permakultura není samostatná disciplína. Jedná se spíš o designový přístup založený na propojování různých disciplín, strategií a technik.“
„Permakultura je v širším pojetí ekologie aplikovaná na lidskou společnost. Spojuje zdravý „selský rozum“ a zkušenosti předků s moderními technologiemi. Její předlohou je stabilizovaný rozvinutý ekosystém, kde převládá spolupráce nad konkurenčními vztahy. Permakulturu tedy není možno regulovat jen na obhospodařování půdy“
„Permakultura staví na třech základních kamenech: péči o zemi, péči o lidi a spravedlivé sdílení zdrojů. Tento systém navrhuje zahrady, které nejen, že jsou trvale udržitelné a ekologické, ale také podporují biodiverzitu a tvorbu uzavřených cyklů, kde se odpad na jedné straně stává zdrojem na straně druhé“
„Tradiční zemědělství bylo náročné na práci, průmyslové zemědělství na energii a permakulturní systémy jsou náročné na informace a na design.“
„Tvořivé a promyšlené řešení konkrétního prostoru s cílem maximálně využít místní zdroje a vytvořit relativně soběstačný systém.“
„Permakultura není pouze způsob zahradničení, je to filozofie života v harmonii s přírodou.“
„Permakultura znamená učinit z přírodních ekosystémů model pro naše vlastní lidské prostředí.“
„Permakultura je uspokojování lidských potřeb při současném zlepšování zdraví ekosystému.“
„Permakultura je vědomý design a péče o zemědělsky produktivní ekosystémy, které se vyznačují diverzitou, stabilitou a odolností přírodních ekosystémů. Je to harmonická integrace krajiny a lidí, která zajišťuje potravu, energii, bydlení a další materiální i nemateriální potřeby udržitelným způsobem.“
„Musíme přemýšlet, jaké důsledky má naše hospodaření – nemálo prací, které bezmyšlenkovitě provádíme, je zbytečných nebo dokonce škodlivých“
„Permakultura je filozofií o práci s přírodou, nikoliv proti ní. O zdlouhavém a promyšleném pozorování, nikoliv o zdlouhavé a bezmyšlenkovité práci. Je o pohledu na rostliny a živočichy ve všech jejich funkcích jako celku, nikoliv jako na jednotlivost.“
„Uvědomělá přeměna krajiny napodobující přírodní vztahy a vzorce, která poskytuje dostatek potravy, materiálu a energie k uspokojení místních potřeb.“

„Permakultura je vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou. Je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy.“
Uplatnění filozofie v praxi
Přetavením těchto myšlenek do konkrétnějších postupů vzniká dvanáct permakultních principů.